23 STYCZNIA – 31 MAJA | HASIOR +

W 2018 roku świętowaliśmy jubileusz Władysława Hasiora. Jednak w nowym roku nie zapominamy o twórczości tego wybitnego artysty. Zapraszamy do Galerii na poszerzoną ekspozycję asamblaży Hasiora. Zwiedzający będą mogli zobaczyć praktycznie całą kolekcję zgromadzoną w Muzeum Tatrzańskim, w tym także obiekty bardzo rzadko pokazywane na wystawach Władysława Hasiora. Podobnie jak w przypadku innych eksponatów, które prezentowane są na naszej wystawie stałej, te również odnoszą się do znanych tematów z historii sztuki, Biblii czy mitologii.

Galeria Władysława Hasiora, Jagiellońska 18 b


22 MARCA – 5 MAJA | SALON MARCOWY 2019

Józef Gielniak, Tadeusz Kulisiewicz, Władysław Skoczylas

Rysunek, grafika – Pomiędzy inspiracją a improwizacją.

W ramach tegorocznej edycji Salonu Marcowego 2019 wystawa pn. „Pomiędzy inspiracją a improwizacją” prezentuje twórczość trzech wybitnych artystów: Józefa Gielniaka, Tadeusza Kulisiewicza, Władysława Skoczylasa, których sztuka graficzna odcisnęła wyjątkowe piętno na wizerunku i poziomie polskiej grafiki ostatniego wieku. Katalog prezentowanych grafik i rysunków pozwala widzowi na czytelną identyfikację wspólnych źródeł inspiracji tych artystów i różnorodną formę ekspresji.

Kurator wystawy: Lidia Rosińska-Podleśny

Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41


11 – 14 KWIETNIA | WARSZTATY FILMOWE

Warsztaty filmowe dla zakopiańskiej młodzieży prowadzone przez pedagogów PWSFTiTv prof. Zbigniewa Wichłacza i Józefa Romasza.

Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, ul. Chramcówki 15


13 KWIETNIA | KONCERT: MAREK NAPIÓRKOWSKI & ARTUR LESICKI “CELULOID”

Płyta gitarzystów to hołd dla najpiękniejszych melodii napisanych przez polskich kompozytorów muzyki  filmowej. Zjawiskowe tematy z niezapomnianych obrazów jeszcze nigdy nie brzmiały tak szlachetnie.

Marek Napiórkowski i Artur Lesicki - czołowi polscy gitarzyści jazzowi, a także przyjaciele od lat dzieciństwa - po raz pierwszy w karierze nagrali płytę w duecie, formule wymarzonej, by w pełni ukazać ich wirtuozerię, a jednocześnie wydobyć to, co najpiękniejsze w muzyce Krzysztofa Komedy, Wojciecha Kilara, Andrzeja Kurylewicza, Andrzeja Korzyńskiego i Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. Zestaw ponadczasowych kompozycji polskich mistrzów muzyki filmowej uzupełniają premierowe, autorskie utwory gitarzystów, utrzymane w klimacie, który najlepiej oddaje tytuł albumu: „Celuloid”.

„Celuloid” – choć nawiązuje do czasów, gdy wspaniałe polskie filmy powstawały głównie na taśmie czarno-białej – skrzy się kolorami. Większość partii zostało zarejestrowanych w całości na żywo z użyciem gitar akustycznych i klasycznych, zbudowanych przez najlepszych lutników na świecie. W nagraniach  słychać też frapujące dźwięki gitary dwunastostrunowej, mini Martina, charango i gitar elektrycznych.

Płyta otrzymała nominację do nagrody FRYDERYK w kategorii Jazzowy Album Roku 2015.

Koncert towarzyszący Gali Wręczenia Nagród 22.Przeglądu Filmów o Sztuce

Koncert o godzinie 20:00

Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41

fot. Rafał Masłow


13 KWIETNIA – 12 MAJA | HENRYK BURZEC – RZEŹBA


Wystawa w setną rocznicę urodzin artysty.

Henryk Burzec urodził się 21 lutego 1919 roku w Międzyrzecu Podlaskim, zmarł 31 października 2005 roku w Zakopanem.

Po szkole powszechnej ukończył trzyletnią rzemieślniczą szkołę stolarską w Brześciu nad Bugiem, a następnie w roku 1936 rozpoczyna naukę w Szkole Przemysłu Drzewnego.   

W zakopiańskiej szkole przyswoił sobie solidne podstawy rzemiosła rzeźbiarskiego.

Po zakończeniu wojny rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego profesorem rzeźby był jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy prof. Xawery Dunikowski. Pod okiem profesora Henryk Burzec nie tylko miał okazję doskonalić swój kunszt rzeźbiarski, ale przede wszystkim rozwinął się i dojrzał artystycznie. Szczególnie nobilitująca okazała się współpraca z samym mistrzem Dunikowskim m. in. przy głowach wawelskich oraz przy powstawaniu Pomnika Powstańców Śląskich na Górze Św. Anny.

Po ukończeniu Akademii zamieszkał na Śląsku, gdzie w miejscowości Rydułtowy w ognisku plastycznym był instruktorem rzeźby.

W 1954 roku rozpoczął pracę na stanowisku nauczyciela rzeźby w zakopiańskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Jako nauczyciel w zakopiańskim liceum pracował przez dwa lata.

W latach sześćdziesiątych Henryk Burzec zajął się sztuką plenerową i wykonał kilka rzeźb dla Mielca: „Miotacz”, „Biegaczki”, „Lot”, „Radość życia”, „Tancerka”.

W latach siedemdziesiątych powstały kolejne plenerowe rzeźby żelbetonowe w Zakopanem: „Orbity”, „Baca” oraz „Pegaz” - płaskorzeźba na ścianie budynku UMZ. Z kolei w Łodzi powstały rzeźby plenerowe: „Owoc”, „Pocałunek”, „Taniec”, „Wakacje”, „Koszykówka” i „Wiosna”.

Począwszy od lat siedemdziesiątych Henryk Burzec wykonał w drewnie szereg rzeźb kameralnych, które prezentował w autorskiej galerii, prowadzonej przy ulicy Piaseckiego 14 w Zakopanem. Obecnie rzeźby te mieszczą się w MOK w Międzyrzecu Podlaskim.

Tworzenie było dla Henryka Burzca nie tylko wyrazem osobistej ekspresji artystycznej, ale także formą dialogu ze światem zewnętrznym. Miał szesnaście wystaw indywidualnych w Polsce oraz brał udział w dwudziestu siedmiu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Odznaczony najwyższą Złotą Odznaką ZPAP za szczególne zasługi dla sztuki oraz znaczący wkład pracy społecznej na rzecz artystów plastyków.

Wernisaż 13 kwietnia o godzinie 16.00.

Organizator: Zakopiańskie Centrum Kultury i CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki

Komisarz wystawy: Lidia Rosińska-Podleśny

Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27, Zakopane