11.04.2019 / CZWARTEK

KINO MIEJSCE


I POKAZ FILMÓW KONKURSOWYCH

GODZ. 10.30 – 13.00

1. TOMEK KAWIAK reż. Natasza Ziółkowska – Kurczuk, 55 min.

Film jest swoistą podróżą przez życie Tomka Kawiaka, artysty światowego formatu, który urodził i wychował się w Lublinie. Kawiak, artysta-emigrant, którego dzieła można podziwiać na całym świecie, osiadł we Francji. Obecnie mieszka w Alpach u stóp Mont Blanc, gdzie docieramy z kamerą do jego domu i pracowni. Film jest rodzajem artystycznej spowiedzi Kawiaka. 2. MOI ROLLINGSTONSI reż. Jan Sosiński, 50 min.

Film jest opowieścią Oli Fafius - dziewczyny, która przed ponad pięćdziesięciu laty uczestniczyła w koncercie i spotkaniu z legendarną grupą Rolling Stones podczas ich pierwszego występu w Polsce. 

3. BZIK TEATRALNY. POCZĄTEK reż. Joanna Makowska, 50 min.

18 stycznia 1997 roku w Teatrze Rozmaitości w Warszawie odbyła się premiera debiutanckiego spektaklu Grzegorza Jarzyny „Bzik tropikalny”. W zgodnej opinii krytyków i teatrologów ta data była cezurą i przełomem w najnowszej historii polskiego teatru, otwarciem na nową estetykę i młodą publiczność. W styczniu 2017 roku minęło 20 lat od wydarzeń, które zmieniły polski teatr. W filmie dokumentalnym „Bzik teatralny. Początek” chcemy przypomnieć ten przełomowy moment, który wyznaczył kierunek rozwoju sztuki scenicznej, a jednocześnie zastanowić się nad możliwością zmiany w dzisiejszym teatrze. 


II POKAZ FILMÓW KONKURSOWYCH

GODZ. 14.00 – 16.00

1. PRZEMEK DYAKOWSKI.ŻYCIE NA JAZZOWO reż. Andrzej Mańkowski, 53 min.

Przemek Dyakowski to 80-latek o usposobieniu młodzieńca. Saksofonista, który miał być skoczkiem narciarskim; obieżyświat, który nie wyobraża sobie życia poza Gdynią; pełen optymizmu gawędziarz i skarbnica wiedzy wszelakiej o jazzmanach i jazzie. W filmie o sobie Przemek Dyakowski udziela prostych odpowiedzi na trudne pytania.
2. KOD TARASEWICZA reż. Petro Aleksowki, 20 min.

Dokument przedstawia postać podlaskiego artysty Leona Tarasewicza od strony jego trzech pasji: malarstwa, hodowli kur ozdobnych i religii prawosławnej. 3. MIECZYSŁAW KARŁOWICZ. SAMOTNA WĘDRÓWKA reż. Tomasz Knittel, 50 min.

Film o jednym z najważniejszych polskich kompozytorów, prekursorze fotografii i narciarstwa, żyjącym na przełomie XIX i XX wieku, który zginął w lawinie podczas jednej ze swoich zimowych wędrówek w Tatrach. Artystyczny dokument Tomasza Knittla przybliża postać wybitnego awangardowego twórcy - wszechstronnie uzdolnionego indywidualisty i społecznika. Reżyser zaprasza widza do spojrzenia na postać Karłowicza z dzisiejszej perspektywy poprzez jego fotografię muzykę i góry.III POKAZ FILMÓW KONKURSOWYCH

GODZ. 17.00 – 19.00

1. PLEWIŃSKI SPOJRZENIA reż. Katarzyna Kotula, Paulina Ibek, Maciej Dźwigaj, 42 min.

Filmowy portret Wojciecha Plewińskiego – jednego z najsłynniejszych krakowskich artystów fotografików. Kojarzony jest przede wszystkim z publikowanymi na okładkach tygodnika „Przekrój” portretami młodych kobiet. Film jest próbą podsumowania twórczości artysty i prezentacją jego najważniejszych i najsłynniejszych fotografii.2. MALOWANIE I ŚPIEWANIE .JAN KANTY PAWLUŚKIEWICZ reż. Marta Węgiel, 51 min

Od dzieciństwa na Podhalu poprzez studia na Wydziale Architektury na Politechnice Krakowskiej do twórcy znanych przebojów i kompozytora muzyki filmowej i teatralnej. Obserwujemy bohatera podczas malowania obrazów swoją techniką żel-artu, wspominamy z nim ważnych ludzi, ważne miejsca, opowiadamy o kompozycjach do sztuk teatralnych i filmów. Jednocześnie , w czasie realizacji , Jan Kanty Pawluśkiewicz tworzy ścieżkę dźwiękową do naszego filmu. 3. PERSONAL STONE reż. Piotr Weychert, Jan Przyłuski, 29 min.

Portret zmarłego rok temu wybitnego fotografa Zygmunta Rytki tworzącego na przestrzeni ostatnich 40 lat w obszarze fotografii, filmu video i teorii sztuki. Film zawiera cytaty z twórczości portretując dokonania artysty od jego początków aż po najnowsze prace.12.04.2019 / PIĄTEK

KINO MIEJSCE


I POKAZ FILMÓW KONKURSOWYCH

GODZ. 10.30 – 13.00

1. MÓJ OJCIEC STAŚ reż. Andrzej Dudziński, 50 min.

Paradokument „Mój ojciec Staś” jest próbą zrozumienia osobowości pisarza Stanisława Dygata. Jego córka, Magda Dygat, łącząc wypowiedzi innych pisarzy i przyjaciół ze swoją, chwilami bardzo osobistą, refleksją, opowiada o życiu i twórczości ojca, a także o swoich, czasami trudnych, z nim relacjach.2. ŚLADY MOJEGO ISTNIENIA reż. Paulina Ibek, 54 min.

Film stanowi próbę stworzenia portretu Anny Szałapak, krakowskiej artystki związanej z Piwnicą pod Baranami, zmarłej w 2017 roku. Opowiadają o niej przyjaciele, ale także ona sama – w tym celu wykorzystano nagrania znajdujące się w archiwum TVP Kraków. Część zdjęć została zrealizowana w mieszkaniu artystki znajdującym się przy ulicy Wiślnej w Krakowie.3. STĄD BLIŻEJ JEST DO NIEBA.TEATR WITKACEGO

reż. Marta Węgiel, 42 min.

Od szarej rzeczywistości lat 80. poprzez szalone artystyczne decyzje do trzydziestotrzyletniej bogatej artystycznie egzystencji Teatru Witkacego. Materiały archiwalne z początków działalności, wspomnienia aktorów starszej i młodszej generacji, fragmenty współczesnych spektakli i próba uchwycenia magicznej .


II POKAZ FILMÓW KONKURSOWYCH

GODZ. 14.00 – 16.00

1. TEATR JAK ŻYCIE reż. Maria Guzy, 60 min.

Film opowiada o 50-letniej historii Teatru STU i jego założycielu- Krzysztofie Jasińskim, twórcy nietuzinkowym, kontrowersyjnym, niezwykle twórczym.2. WILKOŃ 88 reż. Mariusz Malec , 26 min.

Wszyscy rozpoznajemy „wilkoniki” – znak graficzny Józefa Wilkonia? Wiemy kto ilustrował najpiękniejsze polskie wydania „Pana Tadeusza” i „Don Kichota”? „WILKOŃ 88” to podzielona na rozdziały dokumentalna opowieść o inspiracji malarskiej, stawaniu się twórcą, niekończącym się zachwyceniu fauną i florą artysty, który wciąż boi się dużych zwierząt.3. PRZEMIJANIE W OBRAZACH STANISŁAWA BAJA reż. Hanna Kramarczuk, 24 min

Bohaterem filmu jest Stanisław Baj – współczesny malarz polski, wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Europejskiej Akademii Sztuk, pochodzący z chłopskiej rodziny. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził nad Bugiem w podlaskiej wsi Dołhobrody. Główne motywy jego twórczości to portrety chłopskie, portrety matki i pejzaże. Pasja portretowania matki jest hołdem syna dla matki a także dla ludzi wśród których się wychował.4. POMNIK.EUROPA ŚRODKOWO-WSCHODNIA 1918-2018 reż. Anna Zakrzewska, 16 min.

Przewodnik po wystawie Pomnik. Europa Środkowo - Wschodnia 19182018. Agnieszka Tarasiuk kuratorka, oprowadza widzów telewizyjnych po galerii, prezentując najciekawsze realizacje. Na wystawie zobaczymy m.in. makietę pomnika na Górze Świętej Anny, zrealizowanego przez Xawerego Dunikowskiego. III POKAZ FILMÓW KONKURSOWYCH

GODZ. 17.00 – 19.00

1. JAZZ NA KALATÓWKACH CZYLI WOLNOŚĆ IMPROWIZOWANA reż. Robert Piotr Kaczmarek, 56 min.

W 1959 r. na Kalatówkach odbył się Pierwszy Jazz Camping. Inicjatorem i organizatorem Jazz Campingu na Kalatówkach był Jan Zylber, perkusista w zespole Komedy i późniejszy menedżer wielu polskich artystów. Film poprzez wspomnienia żyjących uczestników pierwszego Jazz Camping Kalatówki z 1959 r. a także nagrania archiwalne: filmowe i audio, fotografie, plakaty i muzykę odtworzy historię spotkania elity wykonawców muzyki jazzowej i ówczesnej elity intelektualnej i artystycznej.2. MIAZMAT reż. Klaudiusz Wesołowski, 4 min.

Miazmat jest próbą rekonstrukcji (inżynieria odwrotna) wizji jaka natchnęła, S.I. Witkiewicza do namalowania obrazu "Kompozycja" z 1922 roku. Animacja została wykonana opierając się na założeniach teorii sztuki tzw. "Czystej Formy" stworzonej przez S.I. Witkiewicza, gdzie główną rolą sztuki jest wywoływanie uczucia metafizycznego niepokoju inaczej poczucia tajemnicy istnienia. 3. BYT INTENCJONALNY reż. Małgorzata Maria Potocka, 28 min.

Głównym bohaterem filmu jest znakomity artysta awangardy łódzkiej Stanisław Fijałkowski. Mężczyzna opowiada w filmie o sobie, sztuce i o tym dlaczego musiał zostać malarzem.4. ST. KULON reż. Ernest Lorek, 20 min.

Film jest portretem rzeźbiarza Stanisława Kulona, który w dzieciństwie wraz z rodziną został wywieziony na Syberię. Jest to intymne spotkanie w zaciszu jego niezwykłego domu, w którym przeszłość często spotyka się z teraźniejszością. 13.04.2019 / SOBOTA

KINO MIEJSCE


I POKAZ FILMÓW KONKURSOWYCH

GODZ. 10.00 – 12.30

1. ERRATA DO ŻYCIORYSU - ZDZISŁAW MAKLAKIEWICZ reż. Krzysztof Tchórzewski, 53 min.

Zdzisław Maklakiewicz zagrał role epizodyczne w ponad 100 filmach. Już za życia stał się legendą i w parze z Janem Himilsbachem był jedną z najbarwniejszych postaci lat 1960/70. O jego pracy aktorskiej i życiu mówią: Barbara Krafftówna, jego żona Wiesława Kosmalska, Janusz Głowacki, Olgierd Łukaszewicz, Janusz Kondratiuk, Jerzy Hoffman, Daniel Olbrychski i Jerzy Sztwiertnia. Ich wypowiedzi składają się na portret nietuzinkowego człowieka. Jak zapisał się w pamięci najbliższych kolegów? Zginął śmiercią tragiczną 9 października 1977 roku.2. JONASZ W BRZUCHU LEWIATANA reż. Krzysztof Wierzbicki, 55 min.

Jonasz Kofta, poeta, autor tekstów piosenek, był legendą już za życia, choć tak jak inni „wybrańcy bogów” żył krótko lecz intensywnie. Film „Jonasz w brzuchu Lewiatana” opowiada o blaskach i cieniach tego życia, ale jest też obrazem pokolenia ludzi niepospolitych, którzy w niełatwych czasach PRL’u umieli, tak jak Jonasz, znaleźć sobie enklawy wolności w klubach studenckich sztuce, twórczości, spotkaniach towarzyskich i – nie ma co ukrywać – alkoholowych.3. GDZIE JEST WYSPIAŃSKI ? reż. Krzysztof Glondys, 38 min.

Zawarte w tytule filmu  pytanie "Gdzie jest Wyspiański?" otwiera pole do rozważań na temat obecności tego wybitnego artysty, dramatopisarza, poety i wizjonera teatru w twórczości współczesnych artystów, w toczących się dziś dyskusjach i obiegu idei, w programach instytucji kulturalnych, a także w pejzażu Krakowa.II POKAZ FILMÓW KONKURSOWYCH

GODZ. 13.00 – 15.00

1. FOTOGRAF SOLIDARNOŚCI reż. Paweł Woldan, 58 min.

Film opowiada o życiu i twórczości Erazma Ciołka - wybitnego fotografa, zm. w 2012 r. Wsławił się zdjęciami dokumentującymi polską rzeczywistość po wprowadzeniu stanu wojennego i w latach 80. Niektóre z jego zdjęć, np. fotografie ks. Jerzego Popiełuszki funkcjonują do dziś jako ikony. Reżyser opisuje bohatera poprzez analizę jego patrzenia na świat.2. ŁAZUKA DZIECKIEM PODSZYTY reż. Andrzej Sapija, 59 min.

Film dokumentalny o Bogdanie Łazuce jest opowieścią o życiu wybitnie utalentowanego artysty, gwiazdy, na tle epoki czasów PRLu. Lata socjalistycznej Polski to czas najbardziej intensywny zawodowo, czas jego największych osiągnięć i sukcesów. Łazuka należał do grona najjaśniejszych gwiazd tego okresu. Był barwnym ptakiem błyszczącym na tle szarzyzny ówczesnego pejzażu społecznego Polski Ludowej. Tworzył w ówczesnej kulturze masowej. Widzowie go uwielbiali. Niemal cała Polska śpiewała jego piosenki.