10.04.2019 / ŚRODA

  • KINO MIEJSCE

GODZ. 19:00 „MAKSYMIUK. KONCERT NA DWOJE"

Reż. Tomasz Drozdowicz, 2018 rok, 75 min.

Jerzy Maksymiuk. Dyrygent, kompozytor, pianista. Mimo 80 lat, w pełni aktywny a raczej, dla wielu, aktywny nadmiernie. Wymagający wobec siebie i innych, niezwalniający tempa, bezlitosny dla złego rzemiosła, wciąż zafascynowany muzyką i skupiony na swoich partyturach aż po granicę szaleństwa. Kochany przez wybitnych, drażniący i nielubiany przez wyrobników muzyki. Prywatnie wciąż chłopak z małomiasteczkowego drewniaka, zaprzyjaźniony z "wykluczonymi" bywalcami parkowych ławek i dzielący się z nimi tym co ma. Charyzmatyczny „maestro", podziwiany w Londynie, Glasgow i Paryżu, w życiu codziennym całkowicie bezradny bez pomocy żony i przez nią kierowany. Film realizowany w Polsce, Anglii, Szkocji i Francji pokaże Maksymiuka w trakcie pracy z wybitnymi muzykami i orkiestrami, a także w trakcie komponowania muzyki. Wraz z bohaterem odbędziemy zaskakującą podróż w poszukiwaniu podstawowych definicji: czym jest muzyka i na czym polega jej działanie. Poznamy także artystę skrajnie „prywatnego". Ten drugi portret, pełen barwnych epizodów, drobnych słabości, ale i natręctw zahaczających momentami o granice psychicznej normy, ilustruje jedną z najbardziej skrajnych wersji losu artysty. Tę, w której ceną wybitnego talentu jest samotność w przeciętnym, „normatywnym" świecie. Równorzędną bohaterką filmu jest żona Jerzego – Ewa Piasecka, osoba, która nie dzieląc przecież z muzykiem jego daru, jest mu zarazem absolutnie niezbędna – jako warunek tworzenia i trwania. Film jest opowieścią o miłości, wielkiej pasji, talencie i jeszcze większej cenie płaconej za ten talent.

Po projekcji spotkanie z reżyserem – Tomaszem Drozdowiczem oraz Marią Nockowską - scenarzystką. Spotkanie prowadzi Ryszard Jaźwiński.11.04.2019 / CZWARTEK

  • CENTRUM KULTURY RODZIMEJ CZERWONY DWÓR

GODZ. 17.00 „POŻEGNANIE JESIENI”

Reż. Mariusz Treliński, 1990 rok, 98 min.

Film „Pożegnanie jesieni” jest adaptacją powieści Stanisława Ignacego Witkiewicza pod tym samym tytułem. To ponura groteska o nadchodzącym przeobrażaniu świata bohaterów Pożegnania jesieni. Wg. autora dotychczasowy porządek świata ulega rozkładowi, zostaje zburzony, ale następujący po rewolucji syndykalistyczno-komunistycznej świat nie jest lepszy. Obawy autora książki okazały się uzasadnione, a sam Witkiewicz stał się ofiarą ponurej wizji oraz spełniającej się rzeczywistości nadchodzącej w naszej części Europy.

Film prezentujemy z okazji 90 rocznicy śmierci S.I. Witkiewicza.

Po pokazie spotkanie Marią Pakulnis – aktorką i Bogdanem Mozerem – dekoratorem wnętrz. Spotkanie prowadzi Jerzy Armata.11.04.2019 / CZWARTEK

  • KINO MIEJSCE

GODZ. 20.30 „JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA”

Reż. Damian Nenow, 2018 rok, 85 min.

Oparta na książce Ryszarda Kapuścińskiego historia reportera realizującego swoją misję w ogarniętej wojną Angoli w 1975 roku. Podczas wyprawy Kapuściński zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, których znaczenie będzie wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. To pozwoli mu narodzić się ponownie, zarówno jako pisarzowi, jak i człowiekowi. Pod względem formalnym film jest stylizowaną animacją z fragmentami zdjęć dokumentalnych. Za pomocą narracji animacyjnej opowiedziano historię dziejącą się w przeszłości oraz oddano surrealistyczne realia wojny. Dokument pozwolił autorom uwzględnić pamięć tych, którzy przeżyli, a historii dodać realizmu.

Po pokazie spotkanie z Tobiaszem Piątkowskim i Dominikiem Wawrzyniakiem – współtwórcami filmu. Spotkanie prowadzi Jerzy Armata.


12.04.2019 / PIĄTEK

  • KINO MIEJSCE

GODZ. 20.00 „KSIĄŻĘ I DYBUK”

Reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, 2017 rok, 82 min.

Film jest opowieścią o Michale Waszyńskim, autorze wielu przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo. Po wojnie był producentem hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Autorzy filmu próbują odpowiedzieć na pytanie – kim naprawdę był Mosze Waks? Sprawnym oszustem, artystą czy prawdziwym arystokratą. Zmarł jako książę Michele Waszynski w Hiszpanii.

W 2017 roku film zdobył nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w sekcji Wenecja Klasyka.

Po projekcji spotkanie z autorami filmu: Małgorzatą Zacharko – producentką filmu oraz Andrzejem Dąbrowskim – montażystą. Spotkanie prowadzi Agnieszka Szydłowska.